شنبه , ۲۴ مهر ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه » دسته‌بندی نشده » سرنوشت کارنامه های مشکوک کنکور چه میشود؟ – شریف

سرنوشت کارنامه های مشکوک کنکور چه میشود؟ – شریف

سرنوشت کارنامه های مشکوک کنکور چه میشود؟

|سرنوشت کارنامه های مشکوک کنکور چه میشود؟ از شریف|

تصور کنید فرزند «کنکوری»‌ای دارید که دست‌کم یک سال شمسی و همچنین یا بعضا چندسال جهت وارد شدن به دانشگاه تلاش کرده، اغلب زمان خود را به تست‌زدن اختصاص داده می باشد. بار اضطراب آزمون‌های آزمایشی را به دوش کشیده و همچنین نهایتا در مرحله اول کنکور رتبه خوبی کسب کرده و همچنین منتظر اعلام نتایج نهایی می باشد؛ ولی باید توجه داشت به جای دیدن رشته و همچنین دانشگاه قبولی با آن پیغام در وبسایت و مرکز خبرهای جدید نهاد سنجش مواجه می‌می شود:« اوضاع علمی تو تحت بررسی کردن و همچنین بعد از آن هم نتایج به اطلاع داوطلب خواهد رسید.»

به به گفته ایسنا، هر سال شمسی تعدادی از داوطلبان کنکور بعد از اعلام نتایج به جای دیدن رشته و همچنین دانشگاه قبولی خود با عبارت «اوضاع علمی تو تحت بررسی کردن و همچنین بعد از آن هم نتایج به اطلاع داوطلب خواهد رسید» روبه‌رو می‌شوند.

در آن راستا دکتر ابراهیم خدایی، رییس نهاد سنجش، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هر ساله نهاد سنجش به نتایج تعدادی از داوطلبان، بر اساس سوابق تحصیلی، نتایج داوطلبان در کنکور سال شمسی‌های قبل، به گفته‌های حفاظت آزمون، بررسی کردن‌های فنی و همچنین علمی داوطلب مشکوک می‌می شود و همچنین تا مشخص‌شدن نتایج بررسی کردن‌ها، پس نتیجه آن می شود که قطعی جهت آن داوطلبان اعلام نمی‌می شود.

به گفته دکتر خدایی بررسی کردن‌ها نشان می‌دهد تیمی از داوطلبانی که بعد از اعلام نتایج نهایی با پیغام«اوضاع علمی تو تحت بررسی کردن و همچنین بعد از آن هم نتایج به اطلاع داوطلب خواهد رسید» روبه رو می‌شوند افرادی خواهند بود که جهت دو یا چندمین بار در کنکور شرکت نموده اند و همچنین رتبه‌ یا رتبه‌های قبل‌شان یا سوابق تحصیلی آن هم‌ها تفاوت فاحشی با رتبه فعلی‌شان دارد.

در همین ارتباط برادر یکی از داوطلبانی  که بنا بر نظر کمیسیون تشکیل شده در نهاد سنجش، بایستی و حتما دوباره آزمون دهد در گفت‌وگو با ایسنا با ‌اشاره به آنکه آن فرد در سال شمسی‌های قبل چند ‌بار کنکور داده ولی به دلایل متنوع و گوناگون و مختلف نتوانسته بود رتبه‌های خوبی کسب کند ولی باید توجه داشت امسال با صرف‌ هزینه‌های هنگفت و همچنین کلاس‌های خصوصی جهت درس‌های متنوع و گوناگون و مختلف رتبه سه‌رقمی به‌دست آورده، گفت: هنگام و زمانی که رتبه‌ها اعلام شد ما جشن گرفتیم؛ ولی هنگامی که نتایج نهایی روی وبسایت و مرکز خبرهای جدید قرار گرفت با عبارت «مردود و همچنین مستلزم و نیاز به بررسی کردن بیشترتوسط شعبه کرج» روبه‌رو شدیم و همچنین بعضی‌ها تصور کردند خواهرم تخلفی در آزمون انجام داده، لذا به نوعی با آبروی ما بازی شد. حالا بعد از پیگیری‌هایی که در کرج و همچنین تهران کردیم به ما نقل شده بایستی و حتما دوباره آزمونی برگزار می شود و همچنین خواهرم بایستی و حتما ۷۰ قسمت و بخش درصدهای کنکوری که در تیرماه داده را کسب کند تا پس نتیجه آن می شود که او مورد قبول واقع می شود.

او همچنین که جهت پیگیری اوضاع و همچنین اعتراض به نهاد سنجش رفت و آمد و مراجعه کرده معتقد می باشد: آن عادلانه نیست که خواهرش دوباره آن هم همه اضطراب را تحمل کند و همچنین در صورتی که قرار می باشد امتحان مجدد گرفته می شود بایستی و حتما همه افرادی که جهش رتبه داشتند هم آزمون بدهند نه آن که از میان ۶۰۰ هزار فرد یا شخص صرفا به ۵۰ یا ۶۰ فرد یا شخص مشکوک شوند.

برادر آن داوطلب کنکوری ضمن انتقاد از شیوه بررسی کردن ‌ها و همچنین با گفتن آنکه قانع نشده می‌گوید: « آیا نهاد سنجش کارنامه فردی که معدل ۲۰ داشته ولی باید توجه داشت رتبه کنکورش ۶۰ هزار بوده هم بررسی کردن می‌کند و همچنین فرصت آزمون مجدد را در اختیارش می‌گذارد؟»

او همچنین با اعلام آنکه به پس نتیجه آن می شود که کمیسیونی که دو روز قبل تشکیل شده بود معترض خواهند بود ولی باید توجه داشت پاسخ درستی به اعتراض آن هم‌ها داده نشده می‌افزاید: ما به آن‌که شکایت خود را به دیوان عدالت اداری ببریم هم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنیم؛ ولی باید توجه داشت نمی‌دانیم که پس نتیجه آن می شود که‌ای می‌گیریم یا نه.

او همچنین ادامه داد: ما به مسئولان نهاد سنجش هم گفته‌ایم که در صورتی که مدرکی دارند که نشان می‌دهد تخلفی توسط آن داوطلب گرفته شده او را تا هر چند سال شمسی که می‌خواهند محروم کنند ولی هنگام و زمانی که مدرکی نیست، آن بی‌عدالتی می باشد که دوباره از او آزمون بگیرند.

مشکوک اعلام شدن کارنامه داوطلبان و همچنین نمایش آزمون مجدد اتفاق جدید و تو و تازه‌ای نیست؛ احتمالا ماجرای جوون کرمانشاهی را که سال شمسی ۸۸ کنکور داد و همچنین در تیم علوم تجربی و همچنین زبان رتبه یک کسب کرد و همچنین کارنامه او همچنین به دلیل معدل پایین از سوی نهاد سنجش مشکوک اعلام شد شنیده‌اید. رستگار رحمانی در نهایت مجدد آزمون داد به گفته خودش آن بار دروسی را هم که در آزمون اصلی۱۰۰ قسمت و بخش نزده بود، ۱۰۰ زد.

ایسنا در آن راستا تلاش کرد با بعضی از افرادی که «کارنامه مشکوک» برایشان اعلام شده ولی باید توجه داشت نهایتا پس نتیجه آن می شود که قبولی آن هم‌ها اثبات و یا تایید شد صحبت کند ولی باید توجه داشت آنها حاضر به مصاحبه نشدند و همچنین عده‌ای دیگر هم هم‌چنان پیگیر تجدیدنظر هیات‌های بدوی رسیدگی خواهند بود.

ولی باید توجه داشت قانون در آن باره چه نظری دارد؟ بنابر ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات و همچنین جرایم در آزمون‌های سراسری که در سال شمسی ۸۴ به تصویب مجلس و همچنین اثبات و یا تایید شورای نگهبان رسید چنانچه با بررسی کردن‌های فنی و همچنین علمی، بین نمرات و همچنین رتبه اکتسابی داوطلبی و همچنین سوابق تحصیلی او همچنین «مغایرت‌های غیرمتعارف، مشهود و همچنین اساسی» از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و همچنین دوره پیش‌دانشگاهی با رتبه و همچنین نمره اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با اثبات و یا تایید هیات‌های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها از داوطلب در یک یا چند درس عمومی و همچنین اختصاصی امتحان مجدد گرفته می‌می شود و همچنین مشخص کردن اوضاع نهایی آزمون آن داوطلب، براساس نتایج حاصل از امتحان مجدد بر عهده هیات‌های بدوی می باشد.

نقطه‌ای که در نمایش آن آزمون مجدد وجود دارد آن می باشد که آن آزمون‌ها در قسمتهای آخر فصل برگ ریزان پاییز یعنی نزدیک زمان پایان ترم‌ تحصیلی دانشگاه‌ها برگزار می‌می شود و همچنین بسیاری ازدانشگاه‌ها در رشته‌های پرطرفدار در نوبت دوم پذیرش دانشجو ندارند و همچنین چنانچه داوطلبان نمره قبولی در آن آزمون‌ها کسب کنند بایستی و حتما دید که نهاد سنجش چه تمهیداتی جهت وارد شدن آن اشخاص به دانشگاه‌ها و همچنین رشته‌های مورد نظرشان می‌اندیشد.

با وجود توضیحات ریاست نهاد سنجش در آن‌باره، به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی دقیق و همچنین همراه با جزئیات هم به خانواده‌ها و همچنین هم مخاطبان خبرهای جدید در مورد رویه هیات‌های بدوی و همچنین ساز و همچنین کار آنها جهت رسیدن به یقین در مورد گرفتن امتحان مجدد می‌تواند به بسیاری از شائبه‌ها و همچنین سئوالات پاسخ دهد، همچنین موجب می شود عدالت در مورد داوطلبانی که با آن مساله روبرو شده‌اند بهتر اجرا می شود.

سرنوشت کارنامه های مشکوک کنکور چه میشود؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۰۹-۱۸ ۱۳:۲۵:۰۱ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *